صنایع دارویی

Daneshfar Print

طراحی و تولید برچسب و بسته‌بندی در صنعت داروسازی امر بسیار مهمی است. جعبه دارویی و انواع بسته بندی دارو به همراه طراحی و چاپ آن جزئی از خدمات چاپ دانش فر می باشد، تولید جعبه دارویی با سلامت افراد جامعه در ارتباط است در نتیجه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بسته‌بندی مناسب دارویی مزایای زیادی برای داروسازها، پرستاران، پزشکان و تولید‌کنندگان در پی دارد. جعبه‌های دارویی در برابر تراوش مواد مقاوم هستند و به هیچ وجه اجازه نمی‌دهند دارو در بسته‌ بندی نفوذ کند. هنگامی که پای بسته بندی محصولات دارویی در میان باشد، مهمترین و اصلی ترین نکته، اجتناب از هر گونه آلودگی هنگام بسته بندی است که باید در نظر گرفته شود.

هدف از بسته بندی دارو:

۱- نگهداری محصول، محافظت از محصول و اهداف تبلیغاتی می باشد. یکی از روش های بسته بندی محصولات استفاده از جعبه مقوایی و کارتنی است. جعبه‌های مقوایی عنصر اصلی در صنعت بسته‌ بندی مخصوصا در صنعت داروسازی بوده است.
در واقع برای فروش محصولاتی مانند دارو، نیاز به چاپ جعبه دارو می باشد تا بتوان با ارائه یک بسته بندی زیبا محصول خود را به فروش رساند.

۲- بسته بندی ها ایمن و مقرون به صرفه که بتوانند مقدار زیادی از دارو را در خود جای دهند.

۳- بسته بندی ها قابل بازیافت باشند.در چاپ جعبه دارو باید از مقواهای مخصوص به نام (ایندربرد) استفاده شود، زیرا دارای گواهینامه بین المللی بهداشتی می باشد و در بازار با نام مقوای بهداشتی شناخته می شود.

۴- اطلاعاتی مانند مواد به کار رفته، موارد مورد استفاده و نحوه مصرف بر روی جعبه دارو باید درج شود . 

موارد مهمی که باید در چاپ و تولید جعبه دارو مورد توجه قرار گیرد:

۱- طراحی جعبه بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی

۲- کاربرد درست رنگ های خاص برای اعلام هشدار خطر

۳- استفاده از فونت بریل برای افراد نابینا و کم بینا

۴- امکان چاپ اطلاعات متغیر روی جعبه در حین عبور از دستگاه بسته بندی