خدمات UV موضعی و سیلندری

 Daneshfar Print

استفاده از اشعه ماوراء بنفش به عنوان تکنیکی برای خشک کردن سطوح چاپی از قرن 20 میلادی شروع شد.

علت استفاده بیشتر از تکنیک UV جهت خشک شدن محصولات چاپی در میان سایر روش های رایج خشک کن ها عبارت است از:

  • خشک شدن آنی مرکب
  • امکان انجام عملیات پس از چاپ
  • به حداقل رساندن پشت زدگی محصولات چاپی
  • پایداری و ثبات سطح چاپی
  • افزایش مقاومت مرکب در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی

Uv در دو نوع براق و مات می باشد که از نوع مات آن بسیار کم استفاده می شود، که وجود زمان زیاد و هزینه بالا از دلایل آن می باشد.

یووی موضعی برجسته:

یووی موضعی برجسته نوع دیگری از پوششاست که با کلیشه مجزا بر روی سطح چاپ شده قرار می گیرد و برخی از نقاط چاپ را مشخص و برجسته تر می کند. این لایه برجسته باعث می شود که حالت سایه روشن و براق بر روی سطح دیده شود. این کار به چاپ جذابیت خاصی می دهد. برای مثال می توان قسمت هایی از چاپ از برند تجاری محصولات، لوگوی شرکت، عکس، نام شرکت و مدیریت را از سایر قسمت ها برجسته تر کرد. این کار تاثیر تبلیغات را دو چندان می کند.

در روش یووی موضعی، کاغذ از زیر توری سیلک اسکرینی که محتوی مواد یووی است، رد می شود و با توجه به فیلم لیتوگرافی، محل های خاصی که باید بر روی آن UV قرار می گیرد، شابلون گذاشته می شود که بعد از کشیدن یکبار و رفتن زیر خشک کن، uv بر روی محل مورد نظر کشیده می شود.

دستگاه یووی موضعی ساکورایی که به صورت کاملا اتوماتیک کار می کند و برای UV شنی، UV موضعی معمولی و UV برجسته مورد استفاده قرار می گیرد.

یووی سیلندری تخت:

در این روش مانند ورنی سرد کاغذ را از توری سیلک اسکرینی که محتوی مواد uv می باشد یا از غلطک uv بدون هیچ فیلتریرد می شود که تمام کاغذ آغشته به uv می شود و بعد از خشک کن uv عبور داده می شود و کاغذ به صورت تمپلات براق می شود.